Yeni Eve Taşınmadan Önce Yapılması Gerekenler

Evden eve nakliyat çok sık yaptığımız işlerden biri değildir. Ama gündemimize geldiğinde stres düzeyimizi zıplatmaktadır. Birçok belirsizlik ile karşı karşıya olmak bizi endişeye sürüklüyor. Bu stresimizin bize zarar vermemesi için yeni eve taşınmadan önce dikkatli bir planlama yapılması bizi ferahlatacaktır. Yeni eve taşınmadan önce yapılması gerekenler konusunda size yardımcı olması için aşağıdaki dokümanı hazırladık. Kullanırsanız taşınmanızın stresini azaltacağı gibi beklenmedik durumlarla karşılaşma ihtimalinizi de kat be kat azaltacaktır.

İki Hafta Önce

Sizi yeni evinize taşıyacak olan evden eve nakliyat firmalarından teklif almaya başlayın. Şehir içi taşınmalarda doğru firmayı yanlışların arasında ayıklayıp çıkarmak için bir hafta yeterli olabilir. Ancak şehirlerarası ev taşımalarında iki hafta öncesinden işe başlamak daha yerinde olacaktır. Şehirlerarası taşınmalarda sizi bekleyen en önemli risk nakliyecinin sizin eşyalarınızı başka nakliyeciye komisyon karşılığı devretmesidir. Bu riski almayın. Neden mi? Çünkü yeni gelen firma birçok bilgiden yoksun ve tüm sorunlarda ilk firmayı suçlayıp sıyrılacak, sorumluluk almayacaktır.

Mutlaka nakliyeciniz ile bir Evden Eve Nakliyat Sözleşmesi yapın, (artık anlaştığınız şartları sms, e-posta whatsapp ile yazılı hale getirin diyoruz bu sözleşmeden daha etkili) sözleşmeye imza atan kişinin yetkili olup olmadığını kontrol edin. Size firmayım diye gelen nakliyecilerin çoğu aslında anladığımız manada limited ya da anonim şirket değildirler. Dolayısıyla onlardan imza sirküleri talep etmek anlamsız olabilir. En azından imza atan kişinin kamyon sahibi olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Sözleşmemize kamyon plakasını yazmayı da ihmal etmiyoruz.

Evden eve Nakliyat Nasıl Yönetilmeli? Bu yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Nakliyeciniz ile fiyat ve şartları konuşurken onu en doğru şekilde bilgilendirin, binanın kat durumu, asansörün kullanım durumu, ağır eşyalarınızın adetleri ve kamyonun binaya yanaşıp yanaşamayacağı gibi bazı detayları aktarmazsanız nakliyecinin eline taşınma günü itiraz üretmek ve fiyat arttırmak için bahane vermiş olacaksınız.

Evden eve nakliyat sözleşmesi yapmadan ve firma sahibinin imzasını almadan kapora ödemeyin. Gerekli teminatlarınızı aldıktan sonra kapora ödemeniz nakliyecinin sizi atlatmaması gününde gelip taşınmanızı gerçekleştirmesi için faydalı olabilir. Siz daha sonra anlaştığınız nakliyeci ile taşınmaktan vazgeçerseniz kaporanız yanar. Kaparo miktarı için taşınma ücretinin 10% uygun bir miktar olarak düşünülebilir.

Evden eve taşınmak evimizdeki kullanılmayan eşyalardan kurtulmamız için altın bir fırsat oluşturmaktadır. Yeterli zamanımız varken götürmeyi düşünmediğimiz eşyalarımızı diğerlerinden ayıklamakla işe başlayabiliriz. Hepimizin evlerinde uzun süredir kullanmadığımız ancak ne olur ne olmaz deyip elimizin altında tuttuğumuz bir sürü eşya bulunmaktadır. Kurtulalım bu eşyalardan. Kullanmadığımız ancak piyasa değeri olan eşyalarımız için gittigidiyor.com vb. sitelerden satış ilanı vererek onlardan kurtulabiliriz.

İki hafta öncesinden sadece kıyafetlerinizin bir kısmını ve sık kullanmadığınız özel eşyanızı paketleyin, diğer eşyalar için beklemeniz daha doğru olur. Eşyaların çoğunu paketlediğiniz zaman evde yaşamanın konforu çok düşüyor. Biz tecrübe edindik siz edinmeyin.

Şehirlerarası evden eve taşınmalarda kendi aracınız ile yeni adresinize gitmeyip, otobüs, tren ya da uçak kullanacaksanız. Rezervasyonunuzu yapın, bildiğiniz gibi seyahat fiyatları son güne yaklaşıldıkça artmaktadır. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken bir husus var. Rezervasyon yapmadan önce mutlaka nakliye firmanızla bir evden eve nakliyat sözleşmesi yapın. Aksi takdirde size söz veren nakliyecinin taşınma günü ortalıkta görünmemesi ve telefonuna da ulaşılmaması riski ile karşılaşabilirsiniz. Nakliyat firmasının önünüze koyacağı sözleşme sizi korumaz. İnternette sizi koruyacak şekilde hazırlanmış sözleşmeler var. Kolaylıkla ekrandan doldurup yazdırabilirsiniz. Böylece siz kendi sözleşmenizi nakliyecinin önüne koymuş olursunuz.

Yorum Yok "Yeni Eve Taşınmadan Önce Yapılması Gerekenler"
 • İşinin ehli bir firma eşyalarımı sorunsuz taşındı hiçbir hasarla karşılaşmadım ilginiz için teşekkür ederim Yine olsa yine size gelirim

 • admin dedi ki:

  Güzel yorumlarınız için herkese çok teşekkür ederim .

 • goksel dedi ki:

  Evet bende tasiddim Çok memnunum.tesekkurler

 • Kemal Yıldırım dedi ki:

  Şahin Taşımacılık gerçekten Çorumdaki en güvenilir ve işini en iyi yapan bir firma.Eşyalarımı gerçekten kendi eşyalarını taşırcasına benimkini de özenle taşıdılar.Bu firmadan çok memnunum ve herkese öneririm.

 • Koray Aydın dedi ki:

  Fatih bey size aynen katılıyorum bir hafta önce bende evimi şahin taşımacılığa tasittirdim çok memnun kaldım islerini çok titiz hızlı ve pratik bir şekilde yapıyorlar herkese tavsiye ederim ve ayrıca çok teşekkür ederim

 • Fatih yılmaz dedi ki:

  Gerçekten sorunsuz ve problemsiz bir şekilde işini yapan insanlar. Uygun bir fiyatla ve öZenli bir şekilde eşyalarimiz taşindi. Çok teşekkür ederiz.

Bir yanıt bırak

Yorum Yap