Kaliteli Hizmet ve Uygun Maliyet

Klasik ekonomi teorisine göre insanlar rasyoneldir. Piyasadan mal ve hizmet alırken tam bilgi sahibidirler. Fiyat ile kaliteyi karşılaştırıp en iyi kaliteyi en doğru seçimi yaparlar. Klasik, neo-klasik … tüm ekonomistlere selam. Artık bu palavraya ekonomistler dahi inanmıyor. Gerçek hayatta insanlar rasyonel seçim yapabiliyor mu? Kesinlikle hayır. İnsanların çok hayati kararlarını dahi duygularının etkisinde verdiğini artık sağır sultan da biliyor.

Tarih boyunca bilgi hiç bu gün olduğu kadar elimizin altında olmadı. Klasik ekonomi teorisi yazılırken internet, Google, Wikipedia, Youtube yoktu. Buna rağmen bu saf ekonomistler insanların pazar koşulları hakkında tam bilgi sahibi olabileceklerini iddia edebilmişler.

Evden eve nakliyat her gün karşılaştığımız bir durum değil. Bayram namazını bile daha sık kılarız. Dolayısıyla çok sayıda taşıma yapıp tecrübe biriktirmek pek mümkün değil. Böyle bir durumda başkalarının tecrübesinden yararlanmak iyi bir fikir olabilir.

Evden Eve Nakliyat Öncesi
Evden eve taşınmak için pazara çıktığımızda çok sayıda firma bize hizmet vermek için yarışa girerler. Hiç biri diğerinin tıpkısı ve aynısı değil. Seçim yapmak adayları sıraya dizip boyu uzun olanı seçmek kadar kolay değil. Taşınma öncesinde fiyatları karşılaştırmak mümkün, ancak bu fiyatla nasıl bir hizmet aldığımızı bu günün Türkiye’sinde bilmek pek mümkün değil. Atalarımız “ucuz ettin yahnisi iyi olmaz” demişler. Atalarımız bunu söylediyse mutlaka haklı bir nedeni vardır. Diyorsak. Fiyata bakmayacağız. Kaliteli et alacağız. Ne zaman kendimizi berbat hissederiz biliyor musunuz? Kaliteli et aldığımız halde kötü yahniyi önümüzde bulunca. Yüksek fiyata kötü hizmet hakikaten insanı yere seriyor. Yaşadığımız kötü deneyimi haftalarca hatta aylarca üzerimizden atamıyoruz.

Evden Eve Nakliyat Sonrası
Kazın ayağının nasıl olduğu evden eve taşınma gerçekleştikten sonra anlaşılır. Beklentilerimizi aşan bir hizmet aldıysak kendimizi kuş kadar hafif hissederiz. Ödediğimiz ücret gözümüzde büyümez. Ya beklentimizin altında bazen çok ama çok altında bir hizmet aldıysak nasıl telafi edeceğiz?

Evden Eve Taşınmanın Fiyat Formülü
Evden Eve Taşınma Uygun Fiyatı = Taşınma Maliyeti (işçilik, yakıt, malzeme vb) + İyi Hizmet Primi (kötü bir taşınma deneyimi yaşamamak için katlanmayı göze alacağımız tutar).

Size en düşük fiyatı veren nakliyecinin verdiği fiyat muhtemelen yukarıdaki formülde yar alan Taşıma Maliyetine yakın bir rakamdır. Geriye primi hesaplamak kalıyor. Siz taşındıktan sonra kendinizi berbat hissetmemek için ne kadar ödemeye razı iseniz. Onu en düşük fiyata ekleyin, kim bu fiyatı veriyor diye bakarsanız muhtemelen aradığınız nakliyeciyi bulursunuz. Elbette bu yönteminde bir garantisi yok. Hani ben atalarımız boş konuşmaz diye böyle bir fikir yürüttüm.

Etiketler: , ,
Yorum Yok "Kaliteli Hizmet ve Uygun Maliyet"
 • İşinin ehli bir firma eşyalarımı sorunsuz taşındı hiçbir hasarla karşılaşmadım ilginiz için teşekkür ederim Yine olsa yine size gelirim

 • admin dedi ki:

  Güzel yorumlarınız için herkese çok teşekkür ederim .

 • goksel dedi ki:

  Evet bende tasiddim Çok memnunum.tesekkurler

 • Kemal Yıldırım dedi ki:

  Şahin Taşımacılık gerçekten Çorumdaki en güvenilir ve işini en iyi yapan bir firma.Eşyalarımı gerçekten kendi eşyalarını taşırcasına benimkini de özenle taşıdılar.Bu firmadan çok memnunum ve herkese öneririm.

 • Koray Aydın dedi ki:

  Fatih bey size aynen katılıyorum bir hafta önce bende evimi şahin taşımacılığa tasittirdim çok memnun kaldım islerini çok titiz hızlı ve pratik bir şekilde yapıyorlar herkese tavsiye ederim ve ayrıca çok teşekkür ederim

 • Fatih yılmaz dedi ki:

  Gerçekten sorunsuz ve problemsiz bir şekilde işini yapan insanlar. Uygun bir fiyatla ve öZenli bir şekilde eşyalarimiz taşindi. Çok teşekkür ederiz.

Bir yanıt bırak

Yorum Yap