'Artıcle' etiketi altındaki kayıtlar görüntüleniyor...

1. Çok düşük fiyatlar tehlikelidir.
2. Nakliyat firması ile karşılıklı anlaşılan ve görüşülen her şey yazılı olsun.
3. 1. ve 2. kuralı asla unutma.

Üç basit kural akılda kalıcı ve evden eve nakliyat sürecinde kolayca uygulanabilecek kurallar. Dilerseniz bunları daha detaylı açıklayalım.

1. Çok düşük fiyatlar tehlikelidir
Ben bu durumu şöyle bir örnekle açıklamak istiyorum. Hepimiz belgesel izlemişizdir Afrika düzlüklerinde sürü halinde gezen antilopları aslan sürüleri sürekli takip eder. Ne zaman ki bir antilop sürünün o kalabalık güvenliğinden uzaklaşıp tek başına kalırsa aslanların kolay yem olarak ilk saldırdıkları antilop o olur ve sürüden ne kadar uzakta olursa yaşama şansı o kadar azdır.

Evden eve nakliyatta düşük fiyat kötüdürBizim düşük fiyatta tam olarak bu örnek gibi birçok nakliyat firmasından fiyat teklifleri aldınız. Birçok fiyat bir birine yakınken içlerinde bariz fark olan düşük fiyatları görmezden gelin. Sürüden ayrılan bu düşük fiyatın ömrü pek uzun olmayacaktır. En ufak bir bahanede ortalama fiyatlara fırlayacaktır. Olan sizin sinirlerinize olacaktır. Bu nedenle evden eve nakliyat firmalarından aldığınız fiyatların ortalamasını alın ve ortalamaya yakın olan fiyatları tercih edin.

2. Nakliyat firması ile karşılıklı anlaşılan ve görüşülen her şey yazılı olsun
Bu kuralı koymamızın nedeni “Sen öyle dememdin” “Siz bana böyle demiştiniz” gibi taşınma günü problem çıkaracak birçok kısır tartışmayı engellemek. Şuan gerçekleşen birçok evden eve nakliyat işinde sözleşme veya yazılı hiçbir anlaşma yapılmıyor. Bazen şöyle şikâyetler duyuyoruz “Gelen firmada sözleşme yoktu, bu nedenle sözleşeme yapmadık.” Eğer iyi bir evden eve nakliyat gerçekleştirmek için bir şeyler yapmayı istiyorsanız. Böyle bahanelerin arkasına sığınmayı bırakın ve anlaştığınız şartları yazılı hale getirmek için firma ile iletişime geçin. Birçok müşteri görüşmesinden edindiğimiz tecrübelerimiz detayların yazılı hale getirilmesi süreci çok kolaylaştıracaktır.

Peki, evden eve nakliyat firmama ile anlaştığınız şartları nasıl yazılı hale getirmelisiniz? İlk önerim nakliyat sözleşmesi yapmanızdır. Ancak hazır bir taslağı imzalamanızı önermeme firma ile belirlediğiniz hususları sözleşmeye yazmazsanız bu sözleşmenin hiçbir anlamı olmayacaktır. Sözleşme yok o zaman kâğıt kalemi alın ve kâğıda anlaştığınız şartları yazın ve firma ile karşılıklı imzalayın. Kâğıt kalem yok ise teknolojinin nimetlerinden yararlanın. Sms gönderebilirsiniz karşılıklı sms içeriğini onayladığınıza dair sms almayı ihmal etmeyin. Sadece sms göndermek bir anlam ifade etmez, bu sms içeriğini anladım ve onaylıyorum anlamına gelecek geri bir sms daha olmalıdır. E-posta ile bu iletişimi sağlayabilirsiniz veya WhatsApp ta bu işi için iyi bir uygulama olacaktır.

Önemli bir hatırlatma daha yapmak istiyorum. Anlaştığınız konuları yazılı hale getirmek için taşınma günü nakliyat firmasının eve gelmesini beklemeyin. Nakliyat firmasında karar kıldıktan sonra ilk işiniz bu olmalı ihmal etmeyin.

Anlatmak istediğimiz konu özetle anlaştığınız konuları yazılı hale getirmek için çok az bahaneniz olduğudur. Eğer sizde yakın bir zamanda taşınmaya hazırlanıyorsanız sözleşmenizi hazırlamaya başlayabilirsiniz.