Çok Düşük Nakliyat Fiyatlarını Tercih Etmeden Önce İyi Düşünün

Birçok nakliyat firmasından teklif aldınız içlerinden biri diğerlerine göre %45 daha düşük. Ne hissedersiniz…

A- Süper çok uygun fiyata nakliyat işini hallediyorum.
B- Bu fiyat neden bu kadar düşük?

A seçeneğini değerlendirirken iyi ölçmek gerekir. Gerçekten bu indirimin iyi bir gerekçesi olmalı. Ne yani indirim kampanyası düzenlemiştir. Her gün mağazaların %50 + %30 indirimlerini görüyoruz %45 mi fazla geldi diyenlerde olabilir. Orada ürün satılıyor burada hizmet, hizmet için sınırlar çizilmediği için endişelerim var. Evet yapılacak iş evden eve nakliyat ama hizmet verene siz 5. kat dediniz o taşınma günü bana üçüncü kat demiştiniz dediğinde her şey yeni baştan başlar. Karşılıklı anlaşılan şartların yazılı hale getirilmesi lazım ama bunu %90’nımız yapmıyor. İşte bu yüzden endişelerim var.

Bir de B seçeneğini sorgulayalım. Ürünün her tarafına bakar özelliklerini incelersiniz beğenirseniz alırsınız. Hizmet sektöründe özelliklede evden eve nakliyatta bu özellikler kısmı sadece telefon görüşmesi ile anlatılıyor. Sonra hizmetin icrasında bu dâhil değil, böyle yapmıyoruz, şunu yapmıyoruz gibi can sıkıcı bahaneler ile hizmetin içinin boş olduğunu öğreniyoruz. İndirim sadece bir havuz olarak kalıyor.

Şöyle bir örnek üzerinden gitmek gerekirse… İstanbul’dan İzmir’e 2+1 ev eşyasının taşınması için nakliyat firmalarının verdikleri tekliflere bir göz atalım.

1. Teklif 1700₺
2. Teklif 2800₺
3. Teklif 2200₺
4. Teklif 2000₺
5. Teklif 1850₺
6. Teklif 1700₺
7. Teklif 1900₺
8. Teklif 2000₺
9. Teklif 2400₺
10. Teklif 2200₺

Bu tekliflerin ortalaması 2075 ₺ benim önerim bu ortalama teklife yakın teklifleri terçih etmeniz yönünde. Ben bu ortalama fiyata En İyi Teklif diyorum. Daha aşağı teklifleri tercih etmem esnaflarımızın dediği gibi işin oluru bu… Daha iyi bir hizmet almak istiyorum diyorsanız bu fiyatın üzerine çıkmanızı öneriyorum. Bu ortalama tekliften %45 daha ucuz bir teklif var ise oda 1141 ₺ demektir bu sadece İzmir İstanbul arası harcanacak mazotu karşılar. Diğer hizmetler ücretsiz mi? Böyle teklifler beni endişelendirir. Bu teklifi sunan firmayı iyi araştırmalı ve neden bu teklif bu kadar iyi diye açık açık sormak gerekli diye düşünüyorum.

Bu güne kadar yaşadığım tecrübeler ve bunun hizmet sektörü oluşu beni endişelendiriyor. Sunacağı hizmetin bedelini çok aşağı çekiyorsa bir yerlerden kısacağı anlamına geliyor. Nerelerden kısabilir peki…

• Taşımaya daha az işçi getirebilir.
• Daha az paketleme malzemesi kullanabilir.
• Tecrübesiz işçi çalıştırabilir.
• Kalitesiz ambalaj malzemesi kullanabilir.
• Taşınma günü hiç gelmeyebilir de siz ararsınız ama muhtemelen ulaşamazsınız.

Diğer bir seçenek ise taşınma günü türlü bahaneler ile düşük olan fiyatı normal seviyeye kadar çıkarabilir. Yani 1141 ₺ ye taşınayım derken ekstra bahaneler ile fiyat yine 2000’li seviyelere çıkar buda tüm planları altüst eder. Ayrıca bu fiyat yükseltmeler çok can sıkıcıdır. Taşınma günü yeni firma bulayım derseniz artık bu 2000 ₺ lik fiyatları da bulamayabilirsiniz. Bugün taşınmak istiyorum demek nakliyat firmaları için fırsat demek. Hemen taşınmak biraz maliyetli olabilir.

En güzel seçenek ise beklentilerinizin ötesinde gerçekten iyi bir taşınma gerçekleşir. Bu ihtimal da var ama yüzdeye vurmamı isterseniz biraz düşük çıkacağı için hayal kırıklığına uğramanızı istemediğim için paylaşmak istemiyorum. Bir nakliyat firmasının şu anısını anlatayım. İzmir’e ev eşyası götürmüş, dönüş işi için de İzmir’den İstanbul’a eşya taşıyacak bir müşteri ile görüşmüş ancak fiyat konusunda anlaşmamışler. İzmir’de iki gün yük ardıktan sonra başka bir nakliyat firmasından 2+1 bir ev eşyasını 1200 ₺ ye almak zorunda kalmış. Eşyayı taşımaya gitmiş bakmış ki ilk görüştüğü müşteri. Müşterisine şunları söylemiş. “Eğer başka bir firma gelmiş olsaydı bu 1200 ₺ yi 1800 – 2000 ₺ ye çıkarırdı. Ama ben sevmiyorum neye söz vermişsem onu yaparım.”

Etiketler: , ,
Yorum Yok "Çok Düşük Nakliyat Fiyatlarını Tercih Etmeden Önce İyi Düşünün"
 • İşinin ehli bir firma eşyalarımı sorunsuz taşındı hiçbir hasarla karşılaşmadım ilginiz için teşekkür ederim Yine olsa yine size gelirim

 • admin dedi ki:

  Güzel yorumlarınız için herkese çok teşekkür ederim .

 • goksel dedi ki:

  Evet bende tasiddim Çok memnunum.tesekkurler

 • Kemal Yıldırım dedi ki:

  Şahin Taşımacılık gerçekten Çorumdaki en güvenilir ve işini en iyi yapan bir firma.Eşyalarımı gerçekten kendi eşyalarını taşırcasına benimkini de özenle taşıdılar.Bu firmadan çok memnunum ve herkese öneririm.

 • Koray Aydın dedi ki:

  Fatih bey size aynen katılıyorum bir hafta önce bende evimi şahin taşımacılığa tasittirdim çok memnun kaldım islerini çok titiz hızlı ve pratik bir şekilde yapıyorlar herkese tavsiye ederim ve ayrıca çok teşekkür ederim

 • Fatih yılmaz dedi ki:

  Gerçekten sorunsuz ve problemsiz bir şekilde işini yapan insanlar. Uygun bir fiyatla ve öZenli bir şekilde eşyalarimiz taşindi. Çok teşekkür ederiz.

Bir yanıt bırak

Yorum Yap